O koncepte moderného šviháctva

Categories Šviháctvo
Švihák.sk - o koncepte moderného šviháctva

V úvodnom článku tohto blogu by som rád napísal pár slov o jeho zmysle, mojej vízii a vôbec o pojme švihák. Už dlhšiu dobu plánujem zdieľať svoj pohľad na svet s touto skvelou vecou zvanou internet a s jeho používateľmi. Kde teda začať?

Jedna anekdota hovorí, že v dospievaní muža je najťažších prvých 60 rokov. Aj keď sa blížim len k prvej polovici, môj pohľad na svet sa v priebehu rokov prirodzene menil a vyvíjal. Aj preto som si sám pre seba vytvoril Šviháka ako myšlienkový konštrukt, romantický ideál a súbor hodnôt, ktoré vyznávam a neustále objavujem. Z týchto ideí by som si chcel zobrať to najlepšie a popritom všetkom akosi aj dospieť. Preto som toto všetko zhrnul do svetonázoru a niečoho, čo som pre jednoduchosť pomenoval šviháctvom.

Viem, definícia je to viac ako nejasná a preto Vás pozývam čítať ďalej. Rád by som Vám predstavil zopár na prvý pohľad nesúvisiacich myšlienok o modernom šviháctve a o tom, ako to vidím ja.

Pohľad prvý, technologický

Už veľká väčšina domácností má dnes na Slovensku zavedený internet, 4G signál chytíme aj v chate na horách, keď chceme vypadnúť na víkend preč. Moderné technológie sú dostupné takmer pre každého. Máme slobodný prístup k informáciám a ak nás zaujíma čokoľvek na akúkoľvek tému, sme len jeden klik od článku na Wikipedii. Prvýkrát v dejinách ľudstva vieme náš hlad po poznaní nasýtiť a to je naozaj niečo neuveriteľné. Nakoniec, teraz vďaka tomu čítate aj tento článok.

Švihák by mal neustále budovať knižnicu užitočných znalostí, ktoré pretrvajú.

Ale napriek tomu všetkému to mnohých z nás stále ťahá ku knihám, či starým antikvariátom. Chceme objavovať, byť v spojení s niečím, čo tu bolo pred nami a čo tu pravdepodobne bude aj po nás. Cítime pri tom niečo iné, príjemné a povznášajúce. Navyše mať vedomosti (a nemyslím tým tie encyklopedické, ale skutočne cenné a praktické poznatky, ktoré nezmiznú s výpadkom wi-fi signálu), je pevný základ pre život.

Pohľad druhý, gurmánsky

Supermarkety sú preplnené tovarom, výhodnými ponukami a nech dostanete chuť na hocičo, môžete si byť istí, že to v nejakej uličke nájdete. Mrazená predpripravená večera za pár eur, exotické ovocie, Coca-Cola v rodinnom balení so zľavou -40%, regály plné krásnych balíčkov ružových kurčiat za diskontnú cenu. Oproti nedávnej minulosti, keď Vaši rodičia stávali rady na banány a mäsiarske pulty zívali prázdnotou, je to sen.

Švihák by si mal rozširovať obzory, vážiť si prácu ľudí, mal by vedieť do seba investovať a správať sa zodpovedne.

Uplynulo pár rokov a zisťujeme, že to, čo sa javilo ako sen, mnohým nestačí. Čoraz viac ľudí opúšťa svet neustáleho dokladania tovaru a pípania registračných pokladníc a hľadá namiesto toho niečo iné. Napríklad záruku kvality od lokálnych výrobcov. Možno je pre mnohých dôležitý aj ten vzťah s dodávateľom a z toho prameniaci lepší pocit pri nedeľnom obede. O tento pocit spolupatričnosti a kvality by sa mal švihák usilovať.

Pohľad tretí, pohľad starého otca

Stretol som sa s tým viackrát. K našim rodičom vieme byť prehnane kritickí, ale našich starých rodičov si naopak veľa ráz idealizujeme. Jedna generácia navyše skutočne robí svoje. Nie sme s nimi tak často, majú viac skúseností a zažili ťažšie časy. V našich očiach sa stávajú hrdinami a neraz aj silnými mužskými vzormi, aj keď nemuseli bojovať práve v Slovenskom národnom povstaní. Prežili predsa diktatúry, zaobišli sa bez dnešných moderných technológií a ak vieme počúvať, vedia zaujímavo rozprávať a spomínať.

Buďme rozvážnejší, praktickejší alebo ako by povedal môj starý otec, používajme viac náš sedliacky rozum.

Generalizovať však nemôžeme, a vyššie uvedená predstava starého otca je pre mnohých z nás len romantickou víziou. Ale ak tento fakt kriticky prijmeme, môžeme z neho niečo vyťažiť. Vytvorme si teda súbor vlastností, ktoré pripisujeme (alebo by sme radi pripísali) nášmu starému otcovi a… začnime od seba.

Záver

Všetkými týmito pozitívnymi pocitmi sa švihák vo mne živí. Čím je týchto podnetov viac, tým je spokojnejší. Skrátka, raz za čas chce odložiť svoje „tasky, smartfón, cloud“ a prehrabať sa v antikvariáte. Túži prestať hľadať banálne YouTube tutoriály na čokoľvek a chce to zvládnuť sám. Raz za čas si chce dopriať, raz za čas sa chce podobať na svojho starého otca a možno tak lepšie spoznať samého seba. Chce si poradiť, túži mať bližší kontakt s ľuďmi aj vecami, chce kvalitu, chce z minulosti vyťažiť to najlepšie a použiť ju pre lepšiu budúcnosť. Chce byť jednoducho… lepší. A na tom predsa nie je nič zlé.

Vítam Vás na Švihákovi.

Zdieľať tento článok:
FacebookTwitterGoogle+

Zanechajte komentár: