5 lekcií do života, ktoré ťa naučí kapitán Dabač

Categories Šviháctvo
Kapitán Dabač

Viete kto je Vladimír Dabač? Predsa slovenský Gary Cooper alebo aspoň tak by ho určite pomenoval Tony Soprano – ako silný, tichý typ. Presne taký je Ladislav Chudík v titulnej úlohe vojnovej snímky Kapitán Dabač z roku 1959. Ak ste ju nevideli, mali by ste to rýchlo napraviť. Ide o skutočnú klasiku so silným mužským protagonistom, akých je v slovenskej kinematografii veľmi málo. Ak by bol tento film nakrútený v Spojených štátoch, zaradil by sa Chudík niekde medzi westernového Clinta Eastwooda a noirového Humphreyho Bogarta.

Kapitán slovenskej armády, unavený z vojnových zverstiev, zradený osudovou ženou, vydáva sa na svoju vlastnú cestu proti bezpráviu. A aby som nezabudol, má aj menší problém s alkoholom. No neznie to ako zaručený recept na skvelý film? Niet sa čo čudovať, veď réžiu mal na starosti predstaviteľ Jánošíka, Paľo Bielik. Dnešný článok však nebude tak celkom o filme, ale skôr o charaktere hlavnej postavy a o tom, čo si z nej môžeme zobrať. Pozrime sa teda na to, čo nám kapitán Dabač ponúka v roku 2018.

1. Buď rovný chlap a získaš si priateľov až za hrob

Kapitán Dabač je dôstojníkom slovenskej Rýchlej divízie a na svojich vojakov sa môže vždy a za každých okolností spoľahnúť. Vo filme nie je vykreslený ako dokonalý hrdina, práve naopak – má mnohé chyby, ale vždy to je úprimný, poctivý a férový chlap. Túto úprimnosť a oddanosť si však ľudia cenia viac než čokoľvek iné. Keď sa Dabač rozhodne zaútočiť v rozpore s rozkazmi (ale v mene dobrej veci), jeho vojaci sa za neho postavia. Skrátka, napriek presile mu kryjú chrbát, lebo vedia, že by pre nich urobil to isté. Nezabúdajme na staré, ale pravdivé jeden za všetkých, všetci za jedného. Investujme do ľudí, na ktorých nám záleží, správajme sa nezištne a stokrát sa nám to vráti vo chvíľach, kedy to ani nečakáme.

Kapitán Dabač

2. Keď treba konať, konaj

Nadpis asi hovorí za všetko. Keď mal v úvode filmu Dabač možnosť zachrániť obyvateľov dediny, urobil to. A to aj za cenu neuposlúchnutia rozkazu. Áno, Dabačovi by sa dalo vyčítať, že pre svoje princípy riešil situácie príliš horlivo, bol možno málo taktický, ale v istých chvíľach je skrátka nutné prijať rozhodnutia. Vtedy netreba špekulovať ani váhať. Treba konať, lebo je to správne. A na to by sme v mnohých situáciách mali myslieť aj my. Musíme len odhadnúť ten správny moment.

Kapitán Dabač

3. Neboj sa robiť chyby, ale prevezmi zodpovednosť

V dnešnej dobe sme až prehnane opatrní. Bojíme sa robiť chyby a tak častokrát nerobíme nič. Pritom na chybách nie je nič zlé, vieme sa z nich predsa poučiť. Nesmieme však zabúdať na jednu vec – za všetko čo robíme, musíme prijať zodpovednosť. Aj Dabač narobil vo filme kopec chýb, ale ani raz nás ako divákov nestratil. Prečo? No jednoducho preto, lebo za všetky rozhodnutia, či už správne alebo nesprávne, prevzal zodpovednosť a čelil dôsledkom. Nebojme sa robiť chyby, ale nezabúdajme ani na našu zodpovednosť.

Kapitán Dabač

4. Drž sa svojich zásad a nezabúdaj na vlastnú hrdosť

Ako som spomínal, Dabač mal vlastný kódex cti, ktorého sa držal a ktorý fungoval. Neohýbal ho cez koleno podľa toho, ako mu to vyhovovalo v danom momente. Nevzdal sa ho ani v najťažších chvíľach a z toho pramenila sila jeho postavy. Skúsme byť aj my zásadoví, nemeňme neustále názory a vycíti to aj naše okolie.

Kapitán Dabač

5. Nemusíš sa za každú cenu zaradiť

Film Kapitán Dabač bol výnimočný najmä v tom, že dal hrdinovi priestor pre vlastnú individualitu. Dabač konal na vlastnú päsť a podľa svojho morálneho kódexu. A aj keď mal možnosť, nepridal sa ani k fašistom, ani k partizánom a neplnil ani rozkazy exilovej vlády. Malcolm Muggeridge raz povedal, že len mŕtve ryby plávajú s prúdom a to by sme mali mať na pamäti. Ak nám to vyhovuje, pokojne sa môžeme začleniť, nie je na tom nič zlé, ale nerobme to len preto, že sa to od nás očakáva. Nie je hanba byť sám sebou a hľadať si vlastnú cestu. Dospejeme tak možno k oveľa dôležitejším poznatkom.

Zdieľať tento článok:
FacebookTwitterGoogle+

Zanechajte komentár: