Deus Ex Machina: Človek a jeho stroj

Categories Video
Deus Ex Machina - Človek a jeho motorka

V

minulom článku som sa rozpísal o tom, že nielen ľudia, ale aj predmety môžu mať dušu. Ako je to však s vecami ak ich priamo vytvárame? Na túto otázku odpovedá krátky film Setha Browna s priliehavým názvom Deus Ex Machina o neobyčajnom mužovi menom Jack Churchill.

Ten vo svojej dielni trávi celé noci, len aby postavil vlastnú motorku – stroj, ktorý je niečím viac, než len súčtom svojich súčiastok. Nestavia ju totiž pre peniaze, ale iba pre svoje potešenie a radosť. Poviete si, banálna záležitosť? Áno, aj dieťa by povedalo, že tvoriť niečo pre radosť je úplne prirodzené. Avšak mnoho z nás trávi veľa času v digitálnom svete a tak vytváranie niečoho hmatateľného začína byť naliehavá téma. Zručnosť, priamy kontakt s materiálom, či proces tvorby a s tým spojené napĺňanie vlastnej kreativity nám častokrát chýbajú.

Naučme sa teda niečo vytvárať vlastnými rukami a hlavne oceniť veci, na ktorých si ľudia dávajú záležať.

„Bohužiaľ, je to vec dnešných deciek, ktoré minú 18 000 dolárov na športovú motorku a myslia si, že budú obdivované. Kam odídu ich sny keď večer vyberú kľúč zo zapaľovania? Je to smutné, pretože toto je americký spôsob života. Nové auto, nový dom, nová motorka. Ale nie je to o tom pýšiť sa vlastníctvom, je to o hrdosti z učenia, hrdosti z budovania a o hrdosti niečo vytvoriť.“

Zdieľať tento článok:
FacebookTwitterGoogle+

Zanechajte komentár: